ссылка на стр. Паралімпійський рух в Україні   ссылка на стр. Дефлимпийский спорт
2017
³
䳿
³
'

free counters

Live Traffic Feed

VII зимові Паралімпійські ігри 1998, Нагано (Японія)

VIII зимові Паралімпійські ігри 2002, Солт-Лейк-Сіті (США)

ІХ зимові Паралімпійські ігри 2006, Турин (Італія)

Х зимові Паралімпійські ігри 2010, Ванкувер (Канада)

ХІ зимові Паралімпійські ігри 2014, Сочі (Росія)

 

        Зимові Паралімпійські ігри: динаміка становлення

 

 

Перша спроба змагатись у зимових видах спорту була зроблена у 1948 в м. Бадгастейн, Австрія. Тут був вперше проведений чемпіонат Австрії з лижних гонок (так звані три-трекові змагання з лиж), в яких взяли участь 17 спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату.

 

 

Міжнародні зимові спортивні змагання серед спортсменів-інвалідів були вперше проведені у 1976 році в місті Орнсколддсвік, Швеція. 250 спортсменів з 14 держав брали участь у І зимових Паралімпійських іграх.

 

 

Дебютувавши у Швеції, вже через чотири роки в норвезьке місто Гейло з'їхались представники 18 країн. Кількість учасників ІІ зимових Паралімпійських ігор перевищила показник в 350 спортсменів.

 

 

В наступні роки наступні зимові Паралімпіади подорожували містами та країнами:

 

Рік

 

Місце

 

Види ураження

 

Кількість країн

 

Кількість спортсменів

 

Використання арен Олімпійських ігор

 

1984 

 

Інсбрук, Австрія

 

З ураженнями ОРА

 

22

 

350

 

Ні

 

1988 

 

Інсбрук, Австрія

 

З ураженнями ОРА

 

22

 

397

 

Ні

 

1992

 

Тігне-Альбервіль, Франція

 

З ураженнями ОРА

 

24

 

475

 

Так

 

1994 

 

Ліллехаммер, Норвегія

 

З ураженнями ОРА та зору

 

31

 

471

 

Так

 

1998 

 

Нагано, Японія

 

З ураженнями ОРА, зору та інтелекту

 

32

 

571

 

Так

 

2002 

 

Солт-Лейк-Сіті,США

 

З ураженнями ОРА, зору та інтелекту

 

35

 

416

 

Так

 

2006

 

Турин, Італія

 

З ураженнями ОРА, зору

 

39

 

474

 

Так

 

 

Україна в зимових Паралімпійських іграх

Ідея виникнення зимових паралімпійських видів спорту в Україні бере свій початок з 1993 року в час становлення системи спорту інвалідів. В 1994 році на Паралімпійських іграх в Лілліхамері представники Національного комітету спорту інвалідів України вперше познайомилися із зимовими видами спорту, їх специфікою, а також з міжнародною паралімпійською громадою, яка на той час вже мала досвід в цій царині.

 

 

Дебют України в зимових видах спорту відбувся на VІІ зимових Паралімпійських іграх 1998 року в Нагано (Японія). До національної паралімпійської команди тоді входили Трифонова Світлана (Київська обл.), Акопян Олена (Дніпропетровська обл.), Кулініч Тамара (Дніпропетровська обл.), Кириченко Ірина (Дніпропетровська обл.), Васютинський Олександр (Миколаївська обл.) та Лук’яненко Віталій (Сумська обл.). Саме ці спортсмени загорілися спортивним азартом і вирішили спробувати себе у лижних гонках, маючи вже великий досвід у літніх паралімпійських видах спорту. Ідея спрацювала і результатом стали 3 золоті, 2 срібні та 4 бронзові медалі

 

 

VIII Паралімпійські ігри-2002 у Солт-Лейк-Сіті (США) продовжили прогресуючі зимові традиції України, і національна паралімпійська збірна виборола 12 медалей – 6 срібних та 6 бронзових. Вже тоді професійний рівень команди значно піднявся і молоді спортсмени Юрковська Олена (Київська обл.), Костюк Юрій (Волинська обл.) та Морозов Владислав (Харківська обл.) показали високі результати.

 

 

Справжнім тріумфом став виступ українських паралімпійців на ІХ зимових Паралімпійських іграх-2006 в Турині (Італія), де наша зимова команда зайняла третє місце у світі за кількістю золотих нагород і друге – за загальною кількістю медалей. Сенсаційно високий результат української збірної - 25 медалей: 7 золотих, 9 срібних та 9 бронзових. Яскравим та хвилюючим був командний виступ нашої команди у естафетах серед жінок та чоловіків – дві командні почесні бронзові нагороди нашої національної збірної у цьому виді змагань за своєю цінністю можна прирівняти до медалей найвищого ґатунку. Саме в Турині вперше в Паралімпіаді взяли участь: Павленко Людмила (Харківська обл.), Батенкова Юлія (Волинська обл.), Хижняк Сергій (Харківська обл.), Смирнова Тетяна (Харківська обл..)

 

 

За останній чотирьохрічний цикл українська команда ще зміцніла. До складу збірної команди зразка-2010 року увійшли відомі всьому світові українські  паралімпійці: Юрковська Олена, Павленко Людмила, Трифонова Світлана, Батенкова Юлія, Костюк Юрій, Лук’яненко Віталій, Мунц Олег, Хижняк Сергій. До маститих лідерів паралімпійського спорту приєдналися молоді спортсмени, які стали переможцями багатьох етапів Кубку світу, чемпіонатів світу, та зайняли провідні місця у міжнародному рейтингу як у біатлоні, так і лижних гонках і практично, обновивши команду на 60%. Як складеться доля усіх дебютантів поки що важко передбачити, зараз можна і варто відмітити виступи таких спортсменів як Кононова Олександра, Тимощенко Тетяна, Вовчинський Григорій.

 

 

Відтак, на Х зимових Паралімпійських іграх Україну представлятиме команда складом у 26 спортсменів, серед яких 19-спортсменів-паралімпійців та 7 – спортсменів-лідерів. У команді - 14 спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату та 5 – з ураженнями зору; а також серед спортсменів-паралімпійців – 8 жінок та 11 чоловіків. Середній вік команди – 27, 6 років; найдосвідченішим спортсменам - Трифоновій Світлані та Мунцу Олегу – по 43 роки; наймолодшими спортсменами команди є Кононова Олександра та Шишкова Оксана – їм по 18 років.

 

 

Унікальною особливістю зимової національної паралімпійської команди України є її надзвичайно широка репрезентативність регіонів України: до складу команди входять представники 10 регіонів України (Київської обл. та м. Києва, Волинської обл., Кіровоградської обл., Чернігівської обл., Івано-Франківської обл., Черкаської обл., Харківської обл., Львівської обл., Сумська обл.).

 

 

Вперше за всю історію участі України в зимових Паралімпійських іграх наші спортсмени змагатимуться у трьох видах спорту серед п’яти, репрезентованих Паралімпіадою-2010: лижні гонки, біатлон, гірськолижний спорт (вперше!). Спортсмени-паралімпійці з України візьмуть участь у двох дистанціях з біатлону (довга та коротка дистанції); у трьох з лижних гонок (коротка дистанція вільним стилем, середня і довга дистанція класичним стилем), у естафеті (жінки 3 х 2,5км , а чоловіки – 1 х 4 км та 2 х 5км), а також один із спортсменів, котрий дебютуватиме у гірськолижному спорті, у двох видах змагань (слалом, гігантський слалом).

 

 

 До  змагань зимової  Паралімпіади-2010 у  лижних  гонках  та  біатлоні спортсменів готують «Заслужені  тренери  України»: Казаков Валерій Миколайович, Сторожок Володимир  Петрович, Ворчак Микола  Васильович, а також спортсмени-лідери, які супроводжуватимуть спортсменів з вадами зору по дистанціях (Іванов Володимир, Бабар Борис, Казаков Віталій,Артьомін Дмитро, Кучерявий Сергій); в  гірськолижному  спорті – тренер Лобас  Наталія Романівна та технічно-адміністративний персонал.

 

 

Загалом національна паралімпійська делегація України нараховує 47 осіб. Очолюватиме делегацію президент Національного комітету спорту інвалідів України Сушкевич Валерій Михайлович.